• Şirketimiz ticari serüvenine 1999 yılında Ayvazoğlu Ticaret (Atakan AYVAZ) olarak başlamıştır İleride milli ve yerli enerji teknolojileri ve makine imalatı alanında faaliyetini yürütecek olduğu işlerin ilk temellerini atmıştır.
 • 1999 yılında Fındık Kabuğunu ilk olarak İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesine tanıtıp satışını yaparak il dışı toptancılığı ile sektörde yerini almıştır.
 • 2000-2003 yıllarında Gaziantep, Adana, Maraş Bölgelerinde Fındık Kabuğunu araç bazında tanıtım amacıyla bedavaya dağıtarak pazarını genişletmiş ve bölgenin yıllık 70 bin tonluk ihtiyacını karşılamıştır.
 • 2004-2005 yıllarında Giresun merkezde Fındık Kabuğu kullanılmasına rağmen, ürün ile ilgili kurumsal bir pazarın olmayışını görerek, bayilerine sezon süresince yaygın pazarlama ağı ile toptan satış yaparak, evlere ve kurumlara istikrarlı bir şekilde Fındık Kabuğu ulaştırmıştır.
 • 2006-2007 yılında Türkiye’de rekoltenin az olmasından dolayı Fındık kabuğunun da pazarın ihtiyacını karşılamaması sebebi ile, İran başta olmak üzere Fıstık Kabuğu, Badem Kabuğu Gürcistan’dan Fındık Kabuğu ithalatı ile ürün yelpazesine Alternatif yakıtlar katmayı başarmıştır ve pazar ihtiyacına cevap vermiştir.
 • 2008-2009 yılında Şahış firmasının büyüyen yapıya cevap vermemesi görülerek, Şirket oluşumu altında 3 sektör profesyoneli ortak ile Altarnatif Enerji firması kurulmuştur. Yine aynı yılda Duroğlu beldesinde Fındık Kabuğunu değerlendirmek ve kullanılabilirliğini çeşitlendirmek için Türkiye’de bir ilke imza atarak imalathane kurup Fındık Kabuğundan Mangal Kömürü elde etmiş Türkiye geneline toptan satışlarını başlatmıştır.
 • 2010-2014 Mangal kömürü imalatı sırasında açığa çıkan enerjinin boşa gitmemesi ve toplu konutlarda kullanılabileceği düşüncesiyle, Türkiye’de bir ilke imza atarak stoker sistemini faaliyete geçirmiştir. Giresun merkezde uygulama yaparak merkezi sistem ısıtmalı toplu konutlara otomatik beslemeli stoker sistemleri kurmuştur.

  Fındık kabuğu fiyatlarının aşırı yükselmesi, kullanım alanlarının ve alımı satımı yapan aracı firmaların artması sebebi ile Altarnatif bir enerji kaynağı gereksinimi duymuştur. Giresun iline yakın Zer-Yak Orman.Ürünleri Geri Dönüşüm San.Tic.Ltd.Şti. firması Trabzon İli Beşikdüzü ilçesinde odun peleti imalatına başlamıştır. İlgili firmayla iş ortaklığı kurarak, pelet sektöründe girişimde bulunulmuştur.

  Türkiye’de pelet üretimi ve satışı konusunda bir Pazar olgunlaşmamış ve yok denecek kadar az olduğu dönemde. Pelet Sobalarını tedarik edilirken fiyatlar 12.000TL – 14.000TL düzeyinde seyrediyor olması müşteriler için cazip durmuyordu. Biz kabukmatik dediğimiz stokerli sistemi pelet matik sistemine çevirerek özellikle Trabzon il ve ilçelerindeki binalarından başlayarak pelet satışını 3000-4000 ton seviyelerine çıkarmayı başardık. Bu sayede Türkiye’de bir ilke imza atmış olduk.

  Erzurum, Sivas ve İç Anadolu bölgesindeki fındıkkabuğu kullanıcılarını pelet ile tanıştırarak bölge bayilikleri oluşturduk. Sektördeki öncülüğümüz ve ilklere imza attığımız çalışmalarımızla büyüyen pelet pazarında, Pelet imalatının, pazardaki artan talebi karşılamaması sıkıntıları ile karşılaştık.

  Ankara fabrikamızın yerli makineler ile birlikte aktif hale getirip, çalıştırılmasıyla işe inanıp 2012-2013 yıllarında peletin pazarını daha da büyütmeye karar verdik. İlk olarak mevcut kurulmuş olan fındıkkabuğu sistemlerinin çevrilmesine devlet kurumlarını liste başına koyarak pelet sistemine çevirdik. Ve bu sayede pelet satışlarını 8000-9000 ton baremlerine çıkarttık. Bu Türkiye’de hiç yaşanmamış bir durumdu, Pelet sektöründe bu tonajı yakalamış başka bir firma yoktu. Satışların ve pazarın hızlı şekilde büyümesi, üretim sürecinde makine teçhizat konusunda ihtiyaçlar doğurmuştur.

  Makineler ile ilgili problemlerin yaşanmaması için mecbur kalınarak, satıştan imalatın içine doğru kaymaya başladık. Bu oluşan ihtiyacı karşılamak için ciddi ARGE bedelleri ödemek ve zaman harcamış olduk. Pelet sektörünü ülkemizde geliştirmek, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve ülkemiz kurumlarına fayda sağlamak için, onca zaman ve maddiyattan sonra bugün Kamu Hastaneler Birliği, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve İl Özel İdareler dâhil il ve ilçeler olmak üzere kamu kurumlarını pelet ile tanıştırarak Türkiye’de bu sektörün lokomotifi Giresun yapmış olduk.

 • 2015–2016 Pelet üretimi ve teknolojileri konularındaki sorunları kendi imkân ve kabiliyetlerimiz ile çözmemizdeki başarılarımız Türkiye içinde halihazırda pelet üretimi yapan firmaların gerekse pelet tesisi kurmak isteyen girişimcilerin ilgisini çekmiştir. Bu yatırımcılar ile komple pelet tesisi üretim hattı sistemi kurulumu için anlaşmalar yapılmış ve projelerimiz devam etmektedir.

  Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Alternatif Enerji, sektöründe ülkemiz müşterilerine faydalı çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Müşterilerimize olan bakış açımız bizi ister fiyat noktasında ister iletişim noktasında firmamıza verdikleri destekle bizi onure ederek daha da güçlü kılmaktadır. Bölgesel ekonomimizi etkileyecek birçok proje noktasında müşterilerden aldığımız talepler ve olumlu dönüşler bizi var gücümüzle çalışmaya sevk etmiştir.

  Peletin satışı ve pelet pres (Teknolojileri) makinesinin inceliklerini çözerek 12 adet patent ve faydalı model çıkartan firmamız, Başta Avrupa ve diğer ülkelere teknoloji ve enerji bağlılığımızı azaltıp milli sermayemizi düşünerek yeni girişimcilere yeni bir iş fırsatı da sunmaktadır.

1391
Referanslarımız
12
Patentlerimiz
2
Markalarımız