Pelet Nedir?

Pelet, karbondioksit emisyonuna sebep olan fosil yakıtların aksine, küresel ısınmayı önleme konusunda iki kat daha faydalıyken aynı anda temiz, karbondioksit üretmeyen, kullanışlı ve yüksek verimli bir yakıttır. Herhangi bir yapışkan veya katkı maddesi kullanılmadan, yüksek basınç altında sıkıştırılan talaş ve odun yongasından üretilir.

Avrupa’da 40 yıldan fazladır kullanılan pelet yakıtı, ülkemizde 5 yılı aşkın süre zarfında kullanılmaktadır. Pelet yakıtı; doğalgaz, kömür, fuel oil, odun yakıtlarının kullanıldığı her alanda kullanılan doğal ve yerli bir yakıttır. Yerli bir yakıt olduğundan ülke ekonomisine katkısı bulunmaktadır.

Pelet yakıtı, doğalgaz ve kömüre oranla %35-%40 daha ucuza ısınmamızı sağlamaktadır. Fuel oile göre ise %400 daha ekonomiktir.

“Yakılan her 1 kilo kömür 5 gram CO2 açığa çıkarır. Biyokütle yakıtın 5 katı daha fazla CO2 açığa çıkarır. Pelet odunlar, hem iklim ve çevreyle ilgili hedeflere katkıda bulunmakta hem de ithalat bağımlılığını azaltıp, yerel ekonomileri desteklemektedir. Ağaçlar büyürken atmosferden CO2 alırlar, yandıklarında veya doğada çürüdüklerinde ayni miktarı geri verirler. Odun pelleti doğal dengeyi bozmayan çevreci bir yakıttır.

Bir sezonda 3.5 ton odun yerine 1 ton pelet ısınma ihtiyacını karşılar. Temel ısınma sistemi pelet olan bir ev, yılda 2-3 ton arasında pelet tüketir. Bu elektrikli, gazlı sistemlerden daha ucuzdur. Yine önemli bir ölçüt olan sülfür oranı 0.05 ppm’in altındadır