Neden Pelet Kullanmalıyım?

Peletin enerji değeri yüksektir, az yer kaplar ve kazanınıza en az bir günlük yakıtını koyabilir bu sayede yük ve zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Pelet Hangi Hammaddelerden İmal Edilir?

Pelet; ormansal, tarımsal, tüm atık ve artıklardan imal edilir. Yapışkan veya kimyasal madde kullanılması yasaktır. (Mdf , sunta , tutkal..)

Hangi Hammadde Daha Kalitelidir?

Orijinal, birinci sınıf pelet çam tozundan imal edilir.

Peletin Ne Gibi Avantajı Var?

Pelet, yüksek kalori değerine sahip, uzun ömürlü yakıttır. Doğalgaz ve kömüre oranla daha ekonomik, çevreci ve temizdir. Pelet, kömür ile kıyaslandığında daha fazla kalori ve dayanıklılığa sahiptir. Çevreye zarar vermeyen peler, ormansal artıklardan üretilir.

Peletin Diğer Yakıt Türlerinden Farkı Nedir?

Değer Pelet
(Global)
Pelet
(Ends.)
Linyit Kömür
(TR)
Kömür
(İthal)
Isıl Değeri > 4.200 4.000 2.700 – 3.200 3.500 – 5.000 4.000 – 6.000
Atık Miktarı(%) < 2 < 3 15 – 25 20 – 45 15 -45
Nem (%) < 10 < 10 20 – 40 10 – 30 10 – 20
CO₂ Salınımı 1.78 1.66 1.66
Kütle Yoğunluğu (kg/m3) 620 – 670 620 – 670 650 – 780 720 – 850 720 – 850

Nasıl Temin Edebilirim?

Toptan veya Perakende Pelet Satışı İçin +90 454 300 03 03 – 300 04 04 Numaralı Hattan Sipariş Verebilirsiniz.

Neden Pelet Üretmeliyim?

Yeni nesil Bio yakıt olan pelet kömüre ve fındık kabuğuna alternatif olup gün geçtikçe çığ gibi artan piyasası ve piyasadaki olumlu geri dönüşlerle geleceğin önde gelen başarılı yatırımı olarak gösterilmektedir.

Peletleme Sürecinde Kurutma İşlemi Gerekli midir?

Peletleme öncesi kullanılacak hammaddenin nem miktarı %10-12 aralığında ve çuvallanmış peletin nem miktarı %7-8 oranında olmalıdır.Bu işlem içinde tesisin can damarı kurutma sistemidir. Değerler tutturulduğunda ise kalori değerlerinin 4300-4600 kg/cal seviyelerinde olduğu görülür. Aksi halde nem miktarı ne kadar artar ise baca gazı ve kül değerleri artarak kullanıcının alacak olduğu enerji miktarının düşmesine neden olur.

Pelet Yakıtı İmal Ederken Katkı, Bağlayıcı Madde Kullanılıyor mu?

Bizim ürettiğimiz pelletleme tesisinde bağlayıcı veya yapıştırıcı madde kullanılmamaktadır. İhraç ürünlerinde ilgili ülke normlarına göre sizden hammadde türü, pelet çapı, ham kül değer oranı, rutubet, pelet boyu, pelet rengi ve nişasta katkısı gibi kıstaslar mevcuttur. Bu talepler tuttuğu taktirde Avrupa Ülkelerinde sizinde pazarınız hazır olur.

Peletleme Tesisi Kaç Kısımdan Oluşmaktadır?

 • Toz besleme ve Eleme Sistemi
 • Kurutma Sistemi
 • Stoklama Sistemi
 • Peletleme Sistemi
 • Soğutma Sistemi
 • Paketleme Sistemi
Şeklinde 6 aşamadan oluşmaktadır. Bu sistem hazır toz alımı yapacak şeklinde tasarlanmıştır. Ancak hazır toz alımı haricinde tarımsal artık, ormansal artık veya sanayi artıklarının da peletlenmesi de düşünülüyor ise aşağıdaki sistemler gerekmektedir;
 • Kırma (cipsleme ) Sistemi
 • Öğütme Sistemi

İnternette 50.000 – 150.000 TL Gibi Rakamlara Pelet Tesisi Kurulur Gibi İlanlar Görüyoruz. Bunun Gerçekliği Nedir?

Bu meblağlar pelet tesisinin kapasitesini, üretilen ürünün kalitesini, personel sayısını etkilemektedir. Herkesin bütçesine göre tesisiler mevcut fakat küçük veya amatör makineler peleti iyi sıkıştıramamakla birlikte bu sistemlerde kurutma ve soğutma kullanmazlar. Bu üniteler peletin kalitesini derekt etkiler. Örneğin hammadde toz halinde iken ortalama 1 m³’ü 250-300 kg’dır. Bu hammadde ilgili proseslerden geçtik den sonra peletlendiğinde 1 m³’a 700-800 kg olmalıdır. Amatör bir pelet pres makinesi ve eksik ekipmanlarla pelet yapılması durumunda bu değerleri tutturmak imkansıza yakındır. Haliyle pelet istenilen düzeyde olmaz.

Peletleme Tesisi İçin Ne Kadar Alan Gereklidir?

3 ton/saat kapasiteli üretim tesisleri için
 • Peletleme Makine Parkuru yerleşim alanı : 500 M²
 • Kalın Kapak, Tahta, Budak Hammadde Stok Sahası : 3.000 M²
 • Kalın Kapak, Tahta, Budak Hammadde Kırma ve Öğütme Ekipmanı İçin : 100 M²
 • Ara Toplam : 3.600 M²
 • Hareket Alanı : 1.000 M²
 • Mamül Ürün Stok Alanı M² ye 2 Ton Yerleşimli 5.000 Ton Stok Alanı : 2.000 M²
 • GENEL TOPLAM :10.200 M²
Not: Bu 10.200 M² Alan tesis kapasitesine göre oranlanabilir, 1,5 Ton/Saat tesisi için toplam 5.000 M²’dir. Bu alanlardan daha küçük alanlara tesis kurulabilir ancak sıkıntılı bir çalışma alanı olur.

Pelet Tesisini Nereye Kurmalıyım?

Tesisin en önemli gideri olan hammadde ve nakliyat değerini minimuma indirmek adına rastgele bir noktaya 3-5 ton/saat kapasiteli olarak kurmakdansa hammaddenin bulunduğu yerleri ortak nokta seçip 1,5 ton/saat kapasiteli tesis kurdurmak tercih edilmelidir. Çünkü üretilen peletin ilk pazarı bulunduğunuz çevredir. Örneğin: 1 kamyon hammadde yaklaşık 10 ton dur. Yani bu araç istihap haddi 23 ton olmasına rağmen ancak 10 ton hammadde almaktadır. Bu yüzden hammaddenin ton maliyeti nakliyesi açısından külfiyetli olur. Ancak ürün preslenip çuvallandıkdan sonra aynı kamyona bazlı yüklenebilmektedir.

Kalifiye Personel Gerekli midir?

Tesiste çalıştıracak olduğunuz personeli kendiniz eğitebilirsiniz. Hergün pelet pres makinesi bakımını, kalıp ve rulolarının değişimini, motor değişimi gibi hafif bakımları yapabilecek akıllı bir ustabaşı sizin işinizi rahat bir şekilde görmektedir. Bu mekanik bilgisine sahip usta başına intibak eğitimini biz veriyoruz.

Tesis Otomatik mi, Yarı Otomatik mi Çalışır?

Tesisin full otomatik veya yarı otomatik çalışması yatırım yapacak kişinin tercihidir. Biz full otomatik olması taraftarıyız. Full otomatik olan bir tesiste personele olan bağımlılıktan kurutulursunuz. Bizim tesis tekliflerimizde elektrik ve otomasyon yatırımcıya aittir.