Pelet Tesis Kurulumu

Peletin satış ve pelet pres makinesinin inceliklerini çözerek 12 adet patent ve faydalı model çıkartan firmamız Avrupa’ya bağlılıklarımızı azaltıp milli sermayeyi düşünerek yeni girişimcilere yeni iş fikirleri sunuyoruz.
Anahtar teslim pelet tesisi kuruyor, sizi uzun, karmaşık ve yorucu süreçlerden kurtarıyoruz.
Dilerseniz tesisiniz kurulurken, pelet üretimine ilişkin detaylı eğitim programımızdan faydalanabilirsiniz.

Standart Bir Pelet Tesisi İçin İş Akış Şeması

  • Hammadde tedariği: kerestecilerden, palet vb. imalatçılardan alınan hammadde tozun fabrika işletme sahasına istiflenmesi ile imalat süreci başlar.İş makinesi yardımı ile sahada bulunan toz, toz bunkerine yüklenir.
  • Toz bunkerinde ki toz,bunker çıkışına konumlandırılan taşıyıcı ünite ile (elevatör, konveyör bant v.b.) ile elenmek üzere eleme ünitesine gönderilir.

Toz Besleme Sistemi

Toz besleme bunkerin den iş makinesi yardımıyla sisteme ilk ham madde yüklemesi yapılır. Toz, Konveyör bandın üzerine akıtılır. Konveyör Bant ise elenmek üzere elek sistemine tozu nakil eder.

Eleme Sistemi

Konveyör Bant İle nakledilmiş toz hammaddenin kalın parçalardan ayrışması için döner elek besleme ağızına dökülür. Döner elek çalışması ile ince tozlar elek altı helezona iletilir. Kalın artık parçalar ise döner elek önünden rotary’nin içine akıtılır.

Fırın Sistemi

Nemli olan talaşların nemini atarak kurutulması için belli ölçülerde ve büyüklükte teknik hesapları yapılan ısının fan yardımıyla çekilerek rotary ye (döner kurutucu ) iletilmesini sağlayan ön ocak fırındır.

Döner Kurutucu

Fırından hammadde nem miktarına göre gerekli ısı fanlar yardımıyla fırından döner kurutucu içerisine çekilir. Elek sisteminden de döner kurutucuya hammadde yüklemesi yapılmaktadır.Döner kurutucu saatin tersi yönünde dönüş hareketi uygulayarak kuru hava ve tozun birbirine karışması ile kurutma işlemi gerçekleşmektedir.

Kuru Toz Siklonu

Kurutularak stoklanmış toz silo altı boşaltma helezonları yardımıyla pelet pres makinesine yüklenerek peletleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Pelet ise fan emiş sistemiyle soğutuculu stok tankına nakledilmektedir.

Presleme Sistemi

 Kuru toz silosundan gelen kuru talaşı preslemek için kullanılan sistemdir çıkan ürünün adı pelettir. İstenilen tonajda imalatı yapılmaktadır.

Soğutuculu Stok Tankı ve Paketleme

 Pelet presten çıkan mamul pelet ürünümüz içerisinde bulunan buhar ve toz ile birlikte fan yardımıyla taşınarak soğutuculu stok tankına nakledir.Bu nakil esnasında 1. aşamada soğutularak buharı tahliye edilir, 2. aşamada ise içerisinde bulunan mikron tozlar fanın emişiyle taşınarak tekrar peletlenmek üzere sisteme geri gönderilmektedir.

Tüm Ürünlerimiz C E ve Kalite Sistem Belgelidir

Ürünlerimiz CE ve Kalite Sistem Belgelidir. Tesis kurulumlarımız TSE Standartlarına uygunluk ve İş Güvenliği Yönetmeliğine uygundur.

Tesis İmalat ve Kurulumu İçin Hemen Bizimle İrtibata Geçin

Tesis kurulum veya imalat sürecine ilişkin bilgi almak için sitede yer alan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilir randevu veya detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

Örnek Tesis Kurulumu