ALTERNATİF ENERJİ HAKKINDA

Şirketimiz ilk olarak 1999 yılında Ayvazoğlu Ticaret (Atakan AYVAZ) olarak ilk ticari hayatına başlamıştır. Böylece ileride enerji ve makine imalatı alanında faaliyetini yürütecek olduğu işin ilk temeli atmıştır.

1999 yılında Fındık Kabuğunu ilk olarak İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesine tanıtıp satışını yaparak il dışı toptancılığı ile sektörde yerini almıştır.
2000-2003 yıllarında Gaziantep, Adana, Maraş Bölgelerinde Fındık Kabuğunu araç bazında tanıtım amacıyla bedavaya dağıtarak pazarını genişletmiş ve bölgenin yıllık 70 bin ton tüketimi sağlanmıştır.
2004-2005 yıllarında Giresun merkezde Fındık Kabuğu kullanılmasına rağmen oturmuş bir pazarın olmayışını görerek özellikle Tüp bayilerine Sezon süresince yaygın pazarlama ağı ile toptan satış yaparak evlere istikrarlı bir şekilde Fındık Kabuğu ulaştırmıştır.
2006-2007 yılında Türkiye’de rekoltenin az olmasından dolayı Fındık kabuğunun da pazara yetmemesi sebebi ile İran başta olmak üzere Fıstık Kabuğu, Badem Kabuğu Gürcistan’dan Fındık Kabuğu ithalatı ile ürün yelpazesine alternatif yakıtlar katmayı başarmıştır ve pazar ihtiyacına cevap vermiştir.
2008-2009 yılında Bireysellikten öteye giderek Şirket oluşumu altında 3 ortaklı Altarnatif Enerji kurulmuştur. Yine aynı yılda Duroğlu beldesinde Fındık Kabuğunu değerlendirmek ve kullanılabilirliğini çeşitlendirmek için Türkiye’de bir ilke imza atarak imalathane kurup Fındık Kabuğundan Mangal Kömürü elde etmiş Türkiye geneline toptan satışları başlatmıştır.
2010-2014 Mangal kömürü imalatı sırasında açığa çıkan enerjinin boşa gitmemesi adına toplu konutlarda kullanılabileceği düşüncesiyle yine Türkiye’de bir ilke imza atarak stoker sistemini faaliyete geçirip, Giresun merkezde uygulama yaparak merkezi sistem ısıtmalı toplu konutlara otomatik beslemeli stoker sistemleri kurmuştur. Fındık kabuğu fiyatlarının aşırı yükselmesi ve kullanım alanlarının artmasından dolayı, ayrıca fındık kabuğu alım satımı yapan aracı firmaların artması sebebiyle altarnatif bir enerji kaynağı gereksinimi duyduk. Giresun iline yakın Zer-Yak Orm.Ürünleri Geri Dönüşüm San.Tic.Ltd.Şti. Trabzon İli Beşikdüzü ilçesinde odun peleti imalatına başlamıştır. İlgili firmayla iş ortaklığı girişimi ile peletleme sektörüne girişimde bulunulmuştur. Pelet imalatı ve satışı hususunda biokütle yakıtı ihtiyacının giderilmiş, stoker sisteminde aynı şekilde kullanımları gerçekleşmiştir. Bu yıllarda Türkiye’de pelet pazarı yok denecek kadar azdı. Pelet Sobalarını Palazetli firması tarafından tedarik edilirken fiyatlar 12.000 – 14.000 Tl fiyatlarında seyrediyor olması müşteriler için cezbedici durmuyordu. Biz kabukmatik dediğimiz stokerli sistemi pelet matik sistemine çevirerek özellikle Trabzon il ve ilçelerindeki binalarından başlayarak pelet satışını 3000-4000 ton baremlerine çekmeye başladık. Bu sayede Türkiye’de bir ilke imza atmış olduk. Erzurum, Sivas ve İç Anadolu bölgesindeki fındıkkabuğu bölgelerimizi pelet ile tanıştırarak bölge bayilikleri oluşturduk fakat bu seferde makineler ve pelet imalatı yetmediği için sıkıntılarla karşılaştık. Ankara fabrikamızın yerli makineler ile birlikte aktif hale getirilip çalışmasıyla işe tekrardan inanıp 2012-13 yıllarında tekrardan peletin pazarını oluşturmaya karar verdik. İlk olarak mevcut kurulmuş olan fındıkkabuğu sistemlerini özellikle devlet kurumlarını liste başına koyarak pelet sistemine çevirdik. Ve bu sayede pelet satışı 8000-9000 ton baremlerine fırladı. Bu Türkiye’de hiç yaşanmamış bir şeydi pelet sektöründe bu tonajı yakalamış başka bir firma yoktu. Sonraki süreçte makinelerle ilgili problem yaşandığı için mecburen satıştan imalatın içine doğru kaymaya başladık. Bu sebepten dolayı bu yapı için ciddi ARGE bedelleri ve zaman harcamış olduk. Çöpe giden onca zaman ve maddiyattan sonra bugün Kamu Hastaneler Birliği, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve İl Özel İdareler dâhil il ve ilçeler olmak üzere kamu kurumlarını pelet ile tanıştırarak Türkiye’de bu sektörün lokomotifi Giresun yapmış olduk.
2015–2016 Pelet üretimi ve kendi teknik sorunlarımızı çözmemizdeki başarılarımız Türkiye içinde halihazırda pelet üretimi yapan firmaların gerekse pelet tesisi kurmak isteyen girişimcilerin ilgisini çekmiştir. Bu yatırımcılara komple pelet tesisi üretim hattı sistemi kurulumu için anlaşmalar yapılmış ve projelerimiz devam etmektedir.

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Alternatif Enerji, enerji sektöründe de ülkemiz müşterilerine faydalı çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Müşterilerimize olan bakış açımız bizi ister fiyat noktasında ister iletişim noktasında firmamıza verdikleri destekle bizi onure ederek daha da güçlü kılmaktadır. Bölgesel ekonomimizde etkileyecek birçok proje noktasında müşterilerden aldığımız talepler doğrultusunda bizi var gücümüzle çalışmaya sevk etmişlerdir. Peletin satış ve pelet pres makinesinin inceliklerini çözerek 12 adet patent ve faydalı model çıkartan firmamız Avrupa’ya bağlılıklarımızı azaltıp milli sermayeyi düşünerek yeni girişmcilere yeni bir iş sunuyor.

2

MARKALARIMIZ

12

PATENT &


FAYDALI MODEL

1258

REFERANSLARIMIZ

2

FABRİKA