PELLET (PELET) NEDİR ?

Neden pelet sualine verilecek cevapların en başında etraf ve insan sıhhati gelmektedir. Pelletin yakıt olarak kullanılması şeklinde öbür yakıt türlerine yönelik uygun fiyat meydana gelmesinin yakınında etrafa öbür sert yakıtlar olarak bilinen fosil yakıtlara yönelik %80 kirliliği azaltmaktadır. Dünyamızı tehdit eden global ısınmanın asıl nedenlerinden biri olan ve fosil yakıtlar olarak tarif edilen kömür, yakıt ve doğalgazın dünyamıza verdiği çok kocaman boyuttaki zararlardan belli bir süre bahsedeceğiz. Bilindiği benzeri insaniyet bilhassa nihai 150 senedir yüklü olarak bu fosil yakıtları tüketiyor ve bunun sonucunda dünyamız yaşanabilir bir koltuk olmaktan süratle çıkmaktadır. Özetle dünyamız yok olmaya ilerlemektedir. Fosil yakıtların sağladığı avantajlar yakınında verdiği zararlar saymakla sona erecek benzeri değildir. Misal sunmak gerekirse kömürün kalorifer kazanında veyahut sobalarımızda yandığı süre atmosfere saldığı zehirli gazlardan bahsetmeden öncesinde, kömür madenlerinden, buralarda grizu patlamaları sonucu hayatını kaybeden onlarca madenciden, kömürün çıkartılması, saklanması, taşınması ve son yakılması sonucu etrafa verilen zararları incelememiz gerekiyor. Kömüre aynı bir durum da yakıt kuyularındaki yangınlar, bilhassa petrolün kocaman tankerlerle deniz yöntemiyle taşınması esnasında olan ilçeler sonucu denizlere saçılan ve natürel yaşama geriye dönülemez zararlar verici tanker facialarının parasal boyutu üzgünüm tahminlerin çok üzerindedir. Birçokları aracılığıyla öyle ki etraf arkadaşı yakıt olarak takdim edilen doğalgaz ise hiç de sanıldığı benzeri sütten çıkış ak kaşık değildir. Doğalgazın etrafa verdiği zararlar kömür ve petrole yönelik oranla daha az da olsa, global ısınmaya ne sebeple olan gazların en başında gelen karbondioksit ve asit yağmurlarına ne sebeple olan azot oksitler, doğalgaz yakıldığında da yine bol miktarda atmosfere atılmaktadır.

Ayrıca ;
Fosil yakıtların etrafa verdiği tüm bu zararlar, toplumsal maliyet olarak onay edilmekte olup, bunların vatandaşlar, nebat örtüsü, hayvanlar, üstelik binalar üzerindeki negatif tesirleri bir tek hesaplanmaktadır. Toplumsal maliyet konusu üstünde yapılmış olan kritik çalışmalar fosil yakıtların etrafa verdiği zararın senede tahmini 5 trilyon dolar meydana geldiğini ortaya çıkarmıştır. Başka Bir Deyişle Türkiye’nin bütçesinin hemen hemen 125 sert. Konunun öbür boyutu ise doğaya, çevremize karşın yapılmış olan bu zalim saldırıya karşın dünyanızın da bizzat ekolojik balansını muhafaza etmek amaçlı verdiği ilginç savunmadır. Mesela Andrew Katrina benzeri adlar verilen fırtınaların şiddetlerini gittikçe arttırması, fazladan sel baskınları veyahut çok kuraklık olması, buzulların süratle eriyerek, denizlerin yükselmesi benzeri farklılıklar nihai yıllarda fazladan gözlenmektedir. Bunların tümü dünyanın bu savunma mekanizmasının bir parçası olarak onay edilebilir. İnsanoğlu bizzat bindiği dalı kesmekte ve içinde bulunduğu etrafa verdiği zararları arttırdıkça göreceği tepkinin de gittikçe artacağının ve üstelik bu hatanın bizzat sonu olacağının farkında mı? Peki, bu sorunların çözümü var mı? Yakıt biterse otomobillerimizi nasıl çalıştıracağız? Natürel gaz ve kömür biterse neyle ısınacağız? Daha temiz ve emniyetli bir yakıt olabilir mi? Dünyamızı bu etraf kirliliğinden ve global ısınmadan kurtarabilecek miyiz?

Sonuç olarak ;
Tüm bu suallerin yanıtı şüphesiz EVET dir. Yapılmış Olan çalışmalar ve hesaplamalar, sahip olduğumuz nebat örtüsü, coğrafik konum, abuhava gerekliliği benzeri koşullar dikkate alındığında hemen hemen tüm ısınma ihtiyacımız amaçlı dışarıdan aldığımız sert yakıtı ülkemizde kendimiz sağlayabileceği benzeri ülkemizde istihdam ve uygun fiyat katkının yakınında etraf ve gökyüzü kirliliğini önlemesi insan sıhhatine katkısı da çok çok olacak natürel yakıt ağaç pelletdir.