PELET TESİS İMALATI

İdeal bir pelet tesisi nasıl olmalıdır ?
Peletin satış ve pelet pres makinesinin inceliklerini çözerek 12 adet patent ve faydalı model çıkartan firmamız Avrupa’ya bağlılıklarımızı azaltıp milli sermayeyi düşünerek yeni girişmcilere sunduk. Anahtar teslim pelet tesisi kuruyoruz fakat bilinmesi gerekenler şudur ki; Dünyanın en iyi presini alın eğer ki kurutması yoksa üretimde sıkıntı yaşarsınız. Dünyanın en iyi presini alın en iyi kurutmasını alın eğer ki ürünü (hammadde) tanımıyorsanız yine başarılı olamayacaksınız. Dolayısıyla biz girişimci arkadaşlarımıza önce doğru yolu gösterip sonra pelet tesisini kuruyoruz. Pelet Pres sistemleri üretirken biz bunları her ürünü basabilecek şekilde üretiriz. Fakat Avrupa’dan aldığınız pres sisteminde çam içinse çam için olan, kayınsa kayın için olan ayrı birer disk almanız gerekir. Avrupa ile bizim aramızdaki farkımız Euro bazında ve sistemler çok pahalı olarak buraya gelmektedir. Avrupa’dan ithal edip kurmuş olduğunuz sistemde yol masraflarından konaklamasına kadar müşteriye bu fiyatlar yansıtılmaktadır. Biz müşteri odaklı çalıştığımız için biz diskleri hediye ediyoruz. Biz bir siparişe veya sözleşmeye imza attıysak, o firmanın tesisi kullanacak olan yetkilisini veya çalışanını kendi yatırımımız olan Giresun / Bulancak ilçesindeki fabrikamızda çalıştırarak 2-3 ay gibi kısa bir sürede kalifiye bir birey olarak sizleri gönül rahatlığı ile gönderiyoruz.
Pelet (Pellet) Nedir ?
Doğal atık ve artıklar (her türlü ağaç, prina ve ahşap) öğütülüp toz haline geldikten sonra hammaddenin içerisinde bulunan nemin istenilen düzeye indirilmesi ve (kurutma sistemine tabi tutularak) bu ürün yüksek basınç altında sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan mamule verilen isimdir. Kullanılan hammaddeler çıkan mamulün kalitesini ortaya koymaktadır.
Pelet makinesi, kullanılacak olan hammaddenin özgül ağırlığı, kimyasal yapısı ve teknik özellikleri gibi unsurlar dikkate alınarak imal edilmelidir. Temelde aynı özellikler olmakla birlikte her bütçeye uygun Pelet tesisi imal ediyoruz. Pelet pres makinelerimiz çelik konstrüksiyondan imal edilmiştir. Yatay matrix disk kalıbımız ile çalışan makinelerimiz rulo ve diskin arasında hammaddenin sıkıştırılması ile oluşan, hamur malzemenin istenilen çaplarda bulunan disk deliklerinden istenilen boylarda kesilerek peletleme işlemini tamamlar.
Standart bir pelet tesisi iş akım şeması:

member name
 • Hammadde tedariki: kerestecilerden, palet vb. imalatçılardan alınan hammadde tozun fabrika işletme sahasına istiflenmesi ile imalat süreci başlar.İş makinesi yardımı ile sahada bulunan toz, toz bunkerine yüklenir.
 • Toz bunkerinde ki toz,bunker çıkışına konumlandırılan taşıyıcı ünite ile (elevatör, konveyör bant v.b.) ile elenmek üzere eleme ünitesine gönderilir.

 • member name

  TOZ BESLEME SİSTEMİ

  Toz besleme bunkerin den iş makinesi yardımıyla sisteme ilk hammadde yüklemesi yapılır.
  Devamı İçin Tıklayın...

  member name

  ELEK SİSTEMİ

  Konveyör Bant İle nakledilmiş toz hammaddenin kalın parçalardan ayrışması için döner elek besleme ağızına dökülür.
  Devamı İçin Tıklayın...

 • Eleme ünitesinde elenmiş olan ürün kalın parçalardan ayrıştırıldıktan sonra temiz olan hammadde fırına beslenmek üzere ara bunkere yüklenir.
 • Ara bunkerde ki hammadde döner kurutucu (drum drayer) hammaddenin nem durumuna göre gerekli olan sıcaklığa getirildiğinde ara bunkerden rotary içerisine hammadde beslemesi yapılır.

 • member name

  FIRIN SİSTEMİ

  Nemli olan talaşların nemini atarak kurutulması için belli ölçülerde ve büyüklükte teknik hesapları yapılan ...
  Devamı İçin Tıklayın...

  member name

  DÖNER KURUTUCU

  Fırından hammadde nem miktarına göre gerekli ısı fanlar yardımıyla fırından döner kurutucu içerisine çekilir.
  Devamı İçin Tıklayın...

 • Döner kurutucudan istenilen neme getirilmiş olan hammadde fanlar yardımı ile pres üstü ara bunkere nakledilir.
 • Ara bunkerde ki toz hız kontrol cihazı ile kontrol edilen helezon yardımıyla pres içerisine nakil edilerek peletleme işlemi gerçekleşir.

 • member name

  KURU TOZ SİKLONU

  Kurutularak stoklanmış toz silo altı boşaltma helezonları yardımıyla pelet pres makinesine yüklenerek ...
  Devamı İçin Tıklayın...

  member name

  PELET PRESLEME MAKİNESİ

  Kuru toz silosundan gelen kuru talaşı preslemek için kullanılan sistemdir çıkan ürünün adı pelettir.
  Devamı İçin Tıklayın...

 • Pelet presden çıkmış olan pelet yüksek basınçla preslendiğinden dolayı buhar salınımı yapar ve aşırı sıcaktır. Hızlı bir şekilde soğutulması, tozdan ayrıştırılması ve buharın tahliye edilmesi gerekmektedir.
 • Pelet pres makinemizden çıkmış olan mamulün taşıyıcı elevatöre nakil edilir. Ürün taşıyıcı elevatör ile soğutma dolabına indirilir. Soğutma dolabına bağlı siklon ve fan ile ürün soğutulur.
 • Soğutma dolabında kullanıma hazır olan pelet içinde bulunan tozdan arındırılması için soğutma dolabı altındaki sarsak elekten geçirilerek ikinci bir elevatör yardımı ile paketleme üstü ara tankına indirilir. Bu elekten çıkan tozlar tekrar peletlenmek üzere pres üstü ara tankına yönlendirilir.
 • Ayrıştırdığımız pelet paketlenerek satışa hazır hale gelir ve depoya istiflenir.

 • member name

  SOĞUTUCULU STOK TANKI VE PAKETLEME

  Pelet presten çıkan mamul pelet ürünümüz içerisinde bulunan buhar ve toz ile birlikte fan yardımıyla taşınarak ...
  Devamı İçin Tıklayın...
  Tüm ürünlerimiz CE ve Kalite Sistem belgelidir. Detaylı bilgi için iletişim menüsünden telefonla bize ulaşabilir ve ya mesaj at bölümünden e-mail göndererek size geri dönüş yapmamızı bekleyebilirsiniz.